Gymnázium
	Teplice

Gymnázium
Teplice

Buď chronorobotikem

27.05.2021 117 RNDr. Zdeněk Bergman

Buď chronorobotikem

FEL ČVUT Praha nás 26. května 2021 přizvala k zapojení do projektu FreMEn conra COVID. Jde o čistě vědecký (nekomerční) projekt, jehož úspěchu je třeba nashromážnit velké množství dat. Proto nás vědci z laboratoře chronorobotiky žádají, aby se žáci stali amatérskými dobrovolnými vědci - "citi scientists", kteří budou pomocí aplikace v mobilu sbírat údaje o svém okolí.

Tohle nám o svém projektu napsali:

Potřebujeme započít plošný sběr dat, která se nijak netýkají Vaší školy. V současné době hledáme tzv. „city scientists“, mladé, začínající či amatérské, ale především dobrovolné vědce, kteří nám pomohou se sběrem dat a pro které jsme vyvinuli hravou sběrovou aplikaci.

Aplikačním cílem našeho projektu FreMEn contra COVID je prevence šíření respiračních onemocnění založená na principu dobrovolnosti a informovanosti. Naše aplikace poskytuje široké veřejnosti zdarma předpovědi, kdy a kde se bude vyskytovat velké či malé množství lidí. Každý uživatel pak může učinit vlastní svobodné rozhodnutí, jak s poskytnutými informacemi naloží a zda je využije při plánování svých aktivit.

Jsme multidisciplinární mezinárodní tým vědců a nadšenců zaštítěný Laboratoří Chronorobitiky působící v rámci Centra pro umělou inteligenci na FEL ČVUT v Praze. Vedoucí naší laboratoře, doc. Ing. Tomáš Krajník, Ph.D., je dvojnásobným mistrem světa v autonomní robotice, který přednášel na mnoha prestižních univerzitách, například na Oxfordu a MIT. Na projektu s námi spolupracují epidemiologové a psychologové z několika prestižních univerzit. Projekt získal ocenění Hack the Crisis Czech Republic Award (2020). Věříme, že náš přístup má také významný filosofický a etický přesah

Aplikace, kterou jsme začali vyvíjet v prvních dnech pandemie, se zásadně liší od přístupu velkých reklamních společností, které využívají osobní data svých uživatelů.  Vědeckým cílem projektu je prokázat, že dobrovolná drobná činnost svobodných občanů dodá informačním technologiím kvalitnější a využitelnější informace. Naše předběžné experimenty prokázaly, že pro kvalitní předpovědi stačí přibližně jeden dobrovolník na tisíc až deset tisíc obyvatel zasílající  zcela anonymní a neosobní data.

Byli bychom nesmírně rádi, kdybyste naši aplikaci v rámci spolupráce na projektu odprezentovali ve vhodných předmětech svým žákům. Ti by nám pak v případě zájmu pomohli se sběrem dat z míst ve svém okolí, čímž by přispěli ke zpřesnění a zdokonalení předpovědí naší umělé inteligence. Myslíme si, že by tato příležitost mohla být lákavá pro studenty se zájmem o nové technologie, kteří by získali možnost podílet se na reálném vědeckém projektu a dostali příležitost přemýšlet o svém působení ve virtuálním prostoru. Věříme také, že žáci ocení možnost reálně spolupracovat na utlumení epidemiologické krize a pedagogové v tom mohou spatřovat prohlubování občanské odpovědnosti u svých studentů.

Dovolujeme si Vás ubezpečit, že se jedná o projekt čistě vědecký a nekomerční.  Z případné spolupráce nevyplývají pro školu ani studenty žádná rizika. Naopak se tato spolupráce s exklusivním a úspěšným pracovištěm FEL ČVUT může objevit např. ve výroční zprávě Vaší školy. Žáci, kteří dosáhnou v rámci hry nejvyšší úrovně, mohou v případě zájmu získat certifikát o výjimečném přínosu vědeckému projektu.

Děkuji za Váš čas a přeji příjemný den,

Za laboratoř Chronorobotiky FEL ČVUT

BcA. Richard Juan Rozkovec

Manažer komunikace 

www.kdynakoupit.cz
https://chronorobotics.fel.cvut.cz/cs

Zpět na: Oznámení

Fotogalerie

Absolventi 2021 - 8.C a 8.F

Absolventi 2021 - 8.C a 8.F

61 fotek

Slavnostní vyřazení absolventů 11. června 2021

RNDr. Zdeněk Bergman
11.06.2021 22:04

Všechny galerie

Partneři a sponzoři

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz