Gymnázium
	Teplice

Gymnázium
Teplice

Každý chce napravit lidstvo, ale nikoho nenapadne, že by měl začít u sebe. Lev Nikolajevič Tolstoj

Nádech věčnosti

17.10.2021 147 PhDr. Květuše Martínková

Nádech věčnosti

Druhé slavnostní uvedení nového oratoria Nádech věčnosti k poctě svaté Ludmily zazní v pátek 29. října 2021 v koncertním sále Domu kultury v Teplicích.

Speciálně pro letošní svatoludmilské jubileum ho složil mladý, oceňovaný teplický autor Jan Zástěra, mimo jiné dirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, absolvent Gymnázia Teplice. Koncertní provedení zazní v podání Severočeské filharmonie Teplice a sólistů Národního divadla v Praze.

V tomto roce uplynulo 1100 let od násilné smrti svaté Ludmily, první historicky známé ženy, která se ocitla v čele nejstaršího českého státu. Zcela nové oratorium, které líčí její osudy a zdůrazňuje význam jejího odkazu pro současnost, složil Jan Zástěra zvlášť pro tuto příležitost. Rozsáhlou, dramatickou a slavnostní kompozici provede pod taktovkou autora Severočeská filharmonie Teplice a sólisté Národního divadla v Praze – Lucie Hájková jako Drahomíra, Jaroslav Březina jako Václav, Jiří Brückler jako Boleslav a Jiří Hájek jako Jarmil.

Uvedení v Teplicích je výjimečné. „Poté co bylo oratorium uvedeno ve světové premiéře ve Vladislavském sále Pražského hradu, se vrací do města, kde vznikalo, kde se rodilo jeho libreto i hudba,“ podotkl Petr Šíla, předseda Trautzlovy umělecké společnosti, která koncert spolupořádá.

PhDr. Květuše Martínková

Zpět na: Oznámení

Fotogalerie

Cimes zahájen

Cimes zahájen

8 fotek

7. listopadu 2021 byl slavnostně zahájen festival židovské kultury Teplický cimes 2021.

RNDr. Zdeněk Bergman
08.11.2021 09:45

Všechny galerie

Partneři a sponzoři

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz