Logo Ústecký kraj

Na moudré oprati je dobrý i špatný kůň. Tatarské přísloví

Nestůj stranou. Не залишайся осторонь.

21.01.2023 591 RNDr. Zdeněk Bergman

Nestůj stranou. Не залишайся осторонь.

Literární a audiovizuální soutěž vyhlašuje v lednu 2023 Českobratrská církev evangelická ve spolupráci s organizací Post Bellum a Nadací Albatros. Záštitu nad ní převzal předseda Senátu Parlamentu České republiky pan Miloš Vystrčil. Také slavnostní vyhlášení nejlepších prací proběhne v Senátu v rámci Týdnů proti rasismu v ČR. 

Veškerá pravidla a další informace najdete na e-cirkev.cz/soutez

Úkol je snadný – napsat dopis, esej, povídku nebo jiný literární útvar na téma „Nestůj stranou“. Ve starší věkové kategorii je možné tvořit i audiovizuální díla, videa, koláže, memy, komiksy apod. 

Pro mladší děti (10-15 let) jsme se tentokrát rozhodli vztáhnout zadání úžeji k tématu války na Ukrajině. Práce je možné odevzdávat také v ukrajinštině.  

Děti z Ukrajiny mohou napsat dopis svým novým kamarádům z Česka o tom, jak se jim tu žije, jaké překážky musí denně překonávat. Obdobně čeští žáci mohou napsat svým ukrajinským spolužákům o tom, jak přemýšlí nad nastalou situací, co jim přináší nebo bere, jak vnímají postoj naší společnosti k ruské agresi nebo co by chtěli vzkázat svým novým ukrajinským sousedům… 

Ve starší kategorii (16-21 let) není zadání omezeno jen tématem situace na Ukrajině, ale „Nestůj stranou“ lze pojmout v nejširším možném lidskoprávním kontextu: Kdy jsem nestál(a) stranou a zapojil(a) se? Bylo mi to (ne)příjemné? Co pomáhá člověku, aby zvedl svůj hlas, vystoupil z komfortní zóny a angažoval se pro něco? Je u nás někdo, kdo stojí stranou? Koho přehlížíme? Co by pomohlo, aby se situace změnila…? Je něco, za co stojí bojovat, co stojí za to bránit? Má každý člověk dispozice k tomu, aby vystoupil a o něco se zasazoval, někomu nebo něčemu pomáhal…? 

Podrobná pravidla i veškeré další informace najdete na e-cirkev.cz/soutez. Studentské práce přijímáme v elektronické formě nejpozději do 15. února 2023. 

Zpět na: Oznámení

Fotogalerie

Den otevřených dveří 2. 12. 2023

Den otevřených dveří 2. 12. 2023

98 fotek

Fotografie dne 2. prosince 2023 pořizovala paní Jitka Lebrová, několika snímky z tělocvičny a jejího předsálí přispěl pan Radek Blahota.

RNDr. Zdeněk Bergman
02.12.2023 13:30

Všechny galerie

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz