Gymnázium
	Teplice

Gymnázium
Teplice

Nejprve nutno změnit sebe. Pak už zpravidla nebývá nutno měnit poměry. Mark Twain

Proč maturovat z matematiky?

24.10.2018 1 135 RNDr. Věra Ševčíková

Proč maturovat z matematiky?

Do konce listopadu musí žáci podat přihlášku k maturitní zkoušce. V obou částech, společné i profilové, si mohou studenti zvolit maturitní zkoušku z matematiky. Některé vysoké školy budou započítávat výsledky maturity z matematiky při přijímacím řízení.

Ve společné části maturitní zkoušky se studenti budou rozhodovat mezi maturitou z matematiky či z cizího jazyka. Matematiku doporučuji volit všem studentům, kteří z ní prospívají bez problémů (dosahují alespoň průměrného hodnocení na vysvědčení). Ti by měli zkoušku zvládnout; v běžných hodinách matematiky se všechna témata z katalogu k MZ probírají. Didaktický test není pro gymnazisty nijak obtížný; úlohy jsou lehké, odpovídají úrovni učilišť s menší dotací hodin matematiky.

Upozorňuji ovšem na to, že v minulých letech mnozí naši žáci u této zkoušky prospěli s nevalným výsledkem, někteří dokonce museli zkoušku opakovat na podzim. Byli to především ti, kteří během studia vykazovali slabší hodnocení a volili „menší zlo“ mezi angličtinou a matematikou. A potom také ti, kteří podcenili přípravu na tento typ zkoušky. U ní se totiž zkouší jiné kompetence žáků, než se procvičují v běžných hodinách.

Zkouška trvá 120 minut, probíhá formou didaktického testu.

Bližší informace získají studenti u vyučujících matematiky. Také se mohou přihlásit na již probíhající přípravný seminář Mgr. Miloše Kejzlara.

Doporučuji studentům zakoupení brožury:

Podrobnosti o zkoušce lze najít na oficiálních webových stránkách maturitní zkoušky.

V profilové části by si matematiku měli volit studenti, kteří navštěvovali hodiny matematického semináře. Čtyřhodinová písemná práce obsahuje komplexní úlohy, k jejichž řešení může student využívat různé pomůcky (sešity, učebnice, matematický software, seminární práce). Příprava k této zkoušce odpovídá přípravě k přijetí na VŠ technického zaměření.

Podobu profilové zkoušky najdete zde.

Proč tedy maturovat z matematiky? Je to vhodné u studentů, kteří se připravují ke studiu na VŠ technického či matematického zaměření. Doporučuji zkoušku volit také studentům, kteří se o matematiku zajímají a soustavně se na hodiny matematiky či matematického semináře připravují.

Prosím studenty, aby svou volbu maturitních předmětů pečlivě zvážili a včas zahájili přípravu!

Věra Ševčíková

Zpět na: Oznámení

Fotogalerie

Japonské tradice na GT

Japonské tradice na GT

8 fotek

6. prosince 2019 se z učebny 54 stalo Japonsko.

Mgr. Kamila Saba Svobodová
10.12.2019 22:31

Všechny galerie

Partneři a sponzoři

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz