Gymnázium
	Teplice

Gymnázium
Teplice

Stipendium A. Kleina

17.09.2018 1 401 RNDr. Zdeněk Bergman

Stipendium A. Kleina

University College v Oxfordu zakládá nové Bakalářské stipendium Dr. Andreie Kleina pro talentované studenty z České republiky.

University College, které se často přezdívá Univ, nejstarší ze 38 kolejí tvořících Oxfordskou univerzitu,  je skutečně mezinárodní kolej – více než třetina našich studentů přichází ze zahraničí. Tato kulturni rozmanitost tvoří nedílnou součást zkušenosti, kterou nabízíme svým studentům. Právě v tomto duchu se nese naše nejnovější iniciativa, založení nového bakalářského stipendijního projetku zaměřeného výhradně na studijně nadané mladé lidi z České republiky – České stipendium Dr. Andreie Kleina.

Kleinovo české stipendium je určeno k podpoře nejchytřejších a nejšikovnějších studentů, kteří mají trvalý pobyt v České republice a kteří usilují o možnost studovat na University College na Oxfordské univerzitě. Cíl stipendia je jednoduchý – zajistit, aby se studentům s vysokým akademickým potenciálem pocházejícím z České republiky, dostalo potřebné finanční podpory na živobytí během jejich studia na Univ v Oxfordu.

Stipendium poskytuje finanční podporu pro jednoho studenta ročně, která by mu/jí umožnila žít a studovat v Oxfordu, v hodnotě £9000 ročně. 

University College Oxford

Založena v roce 1249, Univ má v dnešní době asi 390 studentů bakalářského studia a asi 200 postgraduálních studentů z asi 50 různých zemí. Univ je neformální a uvolněná, avšak vědecky velice seriózní instituce. Očekáváme, že naši studenti budou mít motivaci a disciplínu ve studiu, nebudou se bát vysokých nároků a předpokladů, budou otevřeni novým myšlenkám. Mnozí studenti Univ vynikli posléze ve svém oboru. Ať už v pedagogice, ekonomii, medicíně, vládních organizacích, právu či státní službě, absolventi Univ jsou často úspěšní lidé, kteří jsou schopni zlepšit život lidí kolem sebe. Mezi naše bývalé studenty patří například britští premiéři Clement Attlee a Harold Wilson, australský premiér Bob Hawke, americký prezident Bill Clinton, fyzik Stephen Hawking, básník Percy Shelley či spisovatel V.S. Naipaul.

Dr. Pavel Klein

Dr. Pavel Klein, který se narodil v bývalém Československu a později vystudoval na University College v Oxfordu medicínu, založil Kleinovo české stipendium na památku svého otce, Dr. Andreie Kleina. Dr. Andrei Klein přežil nacistický koncetrační tábor za druhé světové války, stal se úspěšným lékařem a emigroval do Velké Británie po sovětské okupaci Československa v roce 1968. Dr. Pavel Klein vzpomíná: „Považuji za velké privilegium, že jsem mohl strávit důležitá léta svého mládí na University College v Oxfordu. Změnilo to můj život. Doufám, že toto stipendium umožní druhým získat podobnou zkušenost. Má léta v Oxfordu byla fantastická. Dlužím svému otci mnoho a doufám, že toto stipendium bude moci udržet při životě jeho památku tím, že umožní jiným prožít to, co on sám nemohl.“

Pro informaci a možnou další distribuci přikládáme nedávnou tiskovou zprávu, kterou jsme vydali u příležitosti založení Stipendia Dr. Andreie Kleina.

České stipendium Dr. Andreie Kleina

S radostí oznamujeme založení Českého stipendia Dr. Andreie Kleina. Bude otevřeno pouze pro studenty, kteří mají trvalý pobyt v České republice. Tito studenti budou vybráni obvyklým způsobem a v souladu s obvyklými akademickými kritérii University College a Oxfordské univerzity. O České stipendium Dr. Andreie Kleina není podávána samostatná žádost. Studenti podají obvyklou žádost o studium na University of Oxford a University College a všichni studenti splňující výše zmíněná kritéria budou automaticky zařazeni do výběru na České stipendium Dr. Andreie Kleina. Studenti budou do tohoto výběru zařazeni pouze pokud budou úspěšní v obvyklém kompetitivním přijímacím řízení na Univerzitu a Kolej (tj. pokud se očekává, že získají naši standardní podmínečnou nabídku přijetí na obor, kam se hlásili).

Studenti, kteří prokáží finanční potřebu, budou upřednostněni při výběru kandidátů na stipendium. Neradi bychom, aby vysoce nadaní studenti, kteří by jinak nikdy neuvažovali o studiu na Univ v Oxfordu, přišli o tuto možnost pouze z finančních důvodů.

Žádost o Stipendium

Generace studentů z bývalého Československa a České republiky studovaly v Oxfordu a na Univ. Každý rok asi 20 studentů z České republiky studuje na Oxfordské univerzitě. Tito talentovaní studenti se věnují řadě nejrůznějších oborů a jsou aktivními členy našich univerzitních komunit. Prosíme, abyste o tomto stipendiu a jeho podpoře pro studenty, kteří mají zájem studovat v Oxfordu, informovali své kolegy i studenty.

Pokud některý ze studentů vaší školy uvažuje o bakalářském studiu v na Oxfordské univerzitě, doufáme, že naleznete užitečné informace na webové stránce koleje. Budeme se těšit na přihlášku vašeho studenta/studentky na Univ. Další užitečné informace pro vás i vaše studenty lze nalézt na webových stránkách Univezity (www.ox.ac.uk/admissions/undergraduate). Tyto stránky také obsahují informace o přijímacích kritériích a podmínkách pro jednotlivé obory, podrobnosti o studiu jednotlivých oborů, možnosti studijních bloků a další. Pokud byste vy, či vaši studenti měli jakékoli další dotazy ohledně studia v Oxfordu a na Univ, přijímacím procesu či Stipendiu Dr. Andreie Kleina, rádi je zodpovíme osobně.

Další užitečné informace naleznete na stránkách Univ (www.univ.ox.ac.uk) a (www.staircase12.org), zaměřených na studenty, kteří se chtějí dozvědět více o naší koleji. Na stránce www.univ.ox.ac.uk/about/apply-to-univ najdete oficiální dokumentaci a návod na podání přihlášky. Najdete zde též mnoho podnětných informací pro potenciální studenty: Které studijní kurzy jsou sponsorované? Jaké jsou podmínky přijetí? Mohu si to dovolit finančně? Jak se mám přihlásit? Na naší stránce Staircase12 přinášíme studentům seznam všech užitečných webových stránek týkajících se studia v Oxfordu (www.staircase12.org/content/top-tips). Také bychom vám doporučovali zjistit informace o dnech otevřených dveří (Open Days) pro zájemce, kteří si tak mohou prohlédnout kolej a Univerzitu a setkat se se studenty a vyučujícími (www.univ.ox.ac.uk/about/open-days).

Pokud máte nějaké dotazy ohledně Českého stipendia Dr. Andreie Kleina nebo přihlášce do Oxfordu obecně, rádi vám odpovíme také emailem na admissions@univ.ox.ac.uk. Já a moji kolegové se snažíme o co nejužší spolupráci se školami a snažíme se dělat, co je v našich silách, aby nadaní, vynikající studentě dostali co nejlepší možnosti rozvinout své akademické schopnosti.

Se srdečným pozdravem a díky za zájem váš i vašich studentů.

Sir Ivor M Crewe

The Master

University College, Oxford

31. srpna 2018

Zpět na: Oznámení

Fotogalerie

Bad Kissingen

Bad Kissingen

7 fotek

Ve dnech 17. až 20. února 2020 se 15 studentů našeho gymnázia vydalo navázat kontakt s partnerským gymnáziem Jacka Steinbergera v Bad Kissingenu.

Mgr. Martin Rak
19.02.2020 18:25

Všechny galerie

Partneři a sponzoři

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz