Gymnázium
	Teplice

Gymnázium
Teplice

Test života na Marsu

29.01.2020 399 RNDr. Zdeněk Bergman

Test života na Marsu

Přišel nám dopis se zajímavou nabídkou. Pokud vás zajíma test života na Marsu a máte čas 7. a 8. února 2020, přečtěte si následující text a případně se rovnou přihlaste.

Vážený pane řediteli,

pro nadané středoškolské studenty pořádáme každoročně sérii mimořádných tematických dílen. Zaměřujeme je na hlubší poznání příslušné tematiky, propojujeme s předními vědci a umožňujeme následné rozvíjení.

Nabízím Vám možnost vyslat někoho z vašich studentů na tematickou dílnu, během níž bude moci pod vedením profesora Josefa Elstera z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a jeho kolegů z Centra polární ekologie můžete bezpečně pracovat s arktickými a antarktickými sinicemi a řasami, které jsou velmi dobře přizpůsobeny na kruté podmínky v polárních oblastech. Vyvinuly si rozmanité mechanismy, které jim umožňují přežít i v simulovaných podmínkách odpovídajících současnému Marsu. Během dílny studenti vybrané kmeny vystaví několika různým stresovým podmínkám, které na ně běžně působí v polárních oblastech, a poté budou sledovat životaschopnost buněk pomocí fluorescenčního barvení a měření variabilní fluorescence chlorofylu.

Tematickou dílnu „Test života na Marsu“ pořádáme v Třeboni, v Botanickém ústavu Akademie věd. Začínáme v pátek 7. února 2020 v 10.00 a končíme v sobotu 8. února v 16.00 hod. Ubytování studentům zajistím přímo v Třeboni, dopravu a jídlo si hradí sami.

Tato dílna je výběrová, proto je její kapacita omezena. Přihlašovat se lze nejpozději do půlnoci 3. února 2020 prostřednictvím formuláře na adrese https://forms.gle/epd7o5raNPUq4bkB8.

Dílna se koná v rámci 4. ročníku projektu Inspirace nové generace (ING), který jsme v časopisu Vesmír vytvořili ve spolupráci s řediteli několika středních škol tak, aby studentům nabídl ověřené informace o nejnovějším vědeckém poznání. Proto také naši studenti odebírají elektronické vydání Vesmíru, které jim každoročně takové zprávy nabídne na 700 stranách. Programem dosud prošlo 1304 středoškolských studentů z celé ČR, v letošním roce je v něm zapsáno 517 dalších středoškoláků.

S úctou,

Marek Janáč

editor, redaktor časopisu Vesmír

Zpět na: Oznámení

Fotogalerie

Ocasatí obojživelníci

Ocasatí obojživelníci

35 fotek

Výstava v Muzeu města Duchcova připravená herpetologem PhDr. Jiřím Wolfem.

RNDr. Zdeněk Bergman
18.09.2020 17:54

Všechny galerie

Partneři a sponzoři

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz