Logo Ústecký kraj

Na moudré oprati je dobrý i špatný kůň. Tatarské přísloví

Ujguři

13.04.2019 2 697 RNDr. Zdeněk Bergman

Ujguři

Gymnázium Teplice je dlouhodobě zapojeno do projektu Škola přátelská k lidským právům. Proto se nás týká i tato výzva:

Dobrý den,

v posledních dvou letech v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v severozápadní Číně významně vzrostl počet převýchovných táborů. Odhadem je tu svévolně zadržován až jeden milion lidí.

Jsou mezi nimi Ujgurové, Kazaši a příslušníci dalších, hlavně muslimských menšin.

Čínské úřady do táborů zavírají lidi pod záminkou boje proti terorismu. Bez obvinění, bez soudu, na neomezeně dlouhou dobu.

Podle svědectví lidí propuštěných z těchto táborů v nich dochází k politické převýchově – zadržení se musí učit čínské zákony, zpaměti odříkávat propagandistické texty a chválit čínský komunistický režim.

Čínská vláda existenci převýchovných táborů až do roku 2018 důrazně popírala, nyní se je snaží prezentovat jako „rekvalifikační centra.“

V těchto dnech probíhá summit mezi Evropskou unií a Čínou o strategickém partnerství. Věznění lidí v převýchovných táborech k takovému partnerství podle nás rozhodně nepatří. Apelujeme proto na Čínu, aby převýchovné tábory zavřela. Jdete do toho s námi?

Vyzývám Čínu k zavření
převýchovných táborů

P.S.: Když už píšu o Číně, ráda bych ještě zmínila, že Amnesty v současné době upozorňuje i na násilnou převýchovu tibetských dětí v čínských školách. Dokážete si představit, že by Vaše děti musely studovat tisíce kilometrů od domova a několik let byste o nich neměli žádné zprávy? Já určitě ne. Přečtěte si, prosím, i tuhle petici. Budeme moc rádi za Váš podpis.

Marcela Procházková, kampaňová koordinátorka

Zpět na: Oznámení

Fotogalerie

Den otevřených dveří 2. 12. 2023

Den otevřených dveří 2. 12. 2023

98 fotek

Fotografie dne 2. prosince 2023 pořizovala paní Jitka Lebrová, několika snímky z tělocvičny a jejího předsálí přispěl pan Radek Blahota.

RNDr. Zdeněk Bergman
02.12.2023 13:30

Všechny galerie

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz