Gymnázium
	Teplice

Gymnázium
Teplice

100 let německých soc. demokratů v Teplicích

16.09.2019 1 020 RNDr. Zdeněk Bergman

100 let německých soc. demokratů v Teplicích

Za Československo! Za demokracii! To byla hesla německých sociálních demokratů, jejich kulaté výročí jsme si včera 15. září 2019 připomněli při komunitně-osvětovém setkání v aule GT.

Mezi asi čtyřiceti návštěvníky byli nejen naši žáci a učitelé, ale také naši absolventi a novináři a také početná delegace německého spolku Seliger Gemeinde, který se organizaci setkání podstatnou měrou podílel - především pak jeho představitel pan Thomas Oellermann. Vzácnými hosty byli take novinář Petr Brod a politik Libor Rouček.

Za GT byl hlavním organizátorem Mgr. Martin Rak, který k akci napsal:

Připomenutí významného výročí německé sociální demokracie na Gymnáziu Teplice má svůj logický důvod. Gymnázium je jednou z platforem kulturních akcí Teplicka, v jeho aule se žáci neformálně vzdělávají v průběhu celého roku na přednáškách odborníků humanitních a přírodních oborů. Zároveň právě Teplice jsou místem založení německé sociální demokracie před sto lety. Před rokem jsme společně s Thomasem Oellermannem zorganizovali workshop pro studenty gymnázia na téma sociální angažovanosti občanů města a po vzoru tehdejšího německého novináře Wenzela Jaksche, který napsal ve dvacátých letech 20. století celou sérií sociálních reportáží z Teplic a okolí pak jsme sami se studenty nahlíželi na aktuální stav našeho prostředí a uveřejnili tehdy v místním tisku (Deník) naší sérii reportáží, které apelovaly na řešení akutních situací, jevů v Teplicích. Pro stejné žáky, a jejich kolegy, stejně jako pro širokou veřejnost jsme letos zorganizovali promítání 3 dobových snímků se sociální tématikou první republiky, z doby, kdy Teplice byly jednou z bašt sociálnědemokratického hnutí na území celé země. Promítání budou účastni členové německého spolku Seliger Verein, který se hlásí k odkazu českých sociálních demokratů německého jazyka, často s původem z Teplic, jejich snahou je vzpomínat společně a udržovat nadále vzájemnou znalost prostředí a dějin místa. Po nedělním setkání v pondělí bude následovat položení květin k hrobu J. Seligera, předsedy a zakladatele německého sociální demokracie, který ve městě působil a zemřel a který je pochován na teplickém bystřanském hřbitově. To vše jsou silné komunitní vazby. Místo se silným příběhem sociálního hnutí, místo střetávání kultur. Gymnázium hraje roli prostředníka k oživení starých tradic, znalostí o místě a stavění mostu mezi dnešními a bývalými občany města a okolí.  

 

Zpět na: Zprávy

Fotogalerie

Absolventi 2021 - 8.C a 8.F

Absolventi 2021 - 8.C a 8.F

61 fotek

Slavnostní vyřazení absolventů 11. června 2021

RNDr. Zdeněk Bergman
11.06.2021 22:04

Všechny galerie

Partneři a sponzoři

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz