Logo Ústecký kraj

30 let od pádu železné opony

19.11.2019 2 196 RNDr. Zdeněk Bergman

30 let od pádu železné opony

Jiří Řehák spolu s Bedřichem Fryčem uskutečnili v listopadu 2019 několik setkání s žáky GT, na nich jim připomněli, jak to bylo s koncem bipolárního světa.

Projektový den je součástí širšího školního projektu zaměřeného na připomenutí sametové revoluce a politických a společenských změn ve střední a východní Evropě před třiceti lety.  Byl naplánován a připraven byl ve spolupráce s Bedřichem Fryčem - přímým účastníkem studentských demonstrací v listopadu 1989. 

Účastníky projektového dne jsou studenti dvou seminářů - dějepisného a ekonomického - ze septim a oktáv Gymnázia Teplice. Na úvod jim byl promítnut film Největší přání, který nám poskytla organizace Člověk v tísni. Film monitoruje nálady různých sociálních vrstev a skupin mládeže, včetně takzvaných narušených. Z dokumentu je patrné, že studenti vysokých škol v té době toužili zcela evidentně po svobodě. 

Žákům byly předány informace od přímého účastníka několika protistátních demonstrací Bedřicha Fryče. Následná moderovaná diskuse se týkala několika okruhů - od mezinárodních a domácích příčin listopadových událostí, situace v Teplicích na začátku listopadu 1989 a následně i nenaplněných očekávání a částečné deziluze v současnosti. 

Zpět na: Zprávy

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz