Logo Ústecký kraj

13. července 1404 – Poprava 51 členů loupežnické bandy rytíře Mikeše Zouly na největší šibenici v českých zemích, nacházející se v Praze na místě dnešní křižovatky U Bulhara. Mikeše doprovodil k šibenici betlémský kazatel Mistr Jan Hus.

500 let starý komiks

13.04.2023 586 Mgr. Radka Manáková

500 let starý komiks

500 let starý komiks - tak byl nazván program, který třída 6.G absolvovala v kostele Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem 13. dubna 2023. Byl zaměřen na Pašijový cyklus německého malíře Hanse Hesseho, činného na přelomu 15. a 16. století.

Přestože v kostele byla větší zima než venku, nikdo si nestěžoval a sledoval každé slovo naší průvodkyně z Galerie moderního umění, která vysvětlila, co to vlastně Pašije jsou, a že souvisí právě s Velikonocemi, jakožto největším křesťanským svátkem, který jsme slavili ještě tento týden. Dozvěděli jsme se, že cyklus 12ti obrazů opravdu fungoval jako dnešní komiks a připomínal věřícím celý průběh Ježíšova utrpení. Prohlédli jsme si i varhany na kúru, dokonce jsme měli možnost si je i osahat a paní průvodkyně nás pustila dokonce i do prostor kláštera, kam se běžný návštěvník určitě nemá šanci dostat, včetně studánky ve sklepení. Po téměř dvou hodinách v chladném kostele jsme se rádi dostali na sluníčko, prohlédli si roudnické náměstí a alespoň zvenku obešli zámek, který patří rodině Lobkowiczů.                                              

Mgr. R. Manáková

Zpět na: Zprávy

Fotogalerie

Podoby Jana Husa

Podoby Jana Husa

24 fotek

Přesnou podobu Jana Husa neznáme, a tak malíři a sochaři a režiséři mohli zapojit svou představivost.

RNDr. Zdeněk Bergman
05.07.2024 17:43

Všechny galerie

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz