Gymnázium
	Teplice

Gymnázium
Teplice

Jak se žije s DofE

13.02.2019 1 165 Mgr. Kateřina Brušáková

Jak se žije s DofE

DofE – Mezinárodní cena vévody z Edinburghu – je prestižní volnočasový vzdělávací program pro mladé lidi, který je podporuje v osobním rozvoji, vytrvalosti a získávání dovedností uplatnitelných v budoucím životě a práci.

Od školního roku 2018/19 se i Gymnázium Teplice k programu připojilo a umožňuje svým studentům bronzovou, stříbrnou nebo zlatou plaketu získat. K 8 milionům úspěšných absolventů programu ze 140 zemí se letos v létě možná připojí i někteří naši studenti.

Projekt DofE se od podzimu 2018 na teplickém gymnáziu již „zabydlel“. Zapojeno je letos 20 studentů, kteří se statečně perou se třemi oblastmi aktivit – sportem, talentem a dobrovolnictvím. Není vůbec snadné program úspěšně dokončit – je nastaven tak, aby ve studentech podporoval výdrž a smysl pro zodpovědnost. Věnovat se 3 měsíce vybrané aktivitě se může zdát snadné, ale v DofE jde o 3 hodiny každý týden a další znovu a znovu. Jednou z účastnic odhodlaných v létě převzít bronzovou plaketu je Viktorie Stojková (6.D), která si vytyčila nemalé cíle. I díky jejímu zájmu GT navázalo spolupráci s teplickým Fokus Labe, kde Viki v rámci plnění dobrovolnictví vede anglický čtenářský klub. A zde již pár otázek, na které odpoví přímo Viktorie:

Viktorie, představte prosím stručně své tři DofE aktivity:

Moje první aktivita je běh s cílem uběhnout půlmaraton. Další z mých cílů je naučit se základy ruštiny a jako dobrovolnou činnost jsem si vybrala vedení Anglického čtenářského klubu ve Fokusu Labe, který má za cíl rozšířit slovní zásobu a zlepšit komunikační dovednosti v anglickém jazyce.

Která z nich se Vám momentálně plní nejlépe?

Nejjednodušší mi právě teď připadá ruština, jelikož moje rodina pochází z Ukrajiny a já jsem osobně se svým bratrem Ukrajinu také navštívila, a tak je mi tento jazyk poměrně dost blízký. Všeobecné základy mám, rozumím poměrně dobře a během doby strávené na Ukrajině jsem dokonce mluvila plynně ukrajinsky.  Myslím, že ruský jazyk není příliš odlišný od ukrajinského.

Anglický klub ve Fokusu je určitě velká výzva. Jaké metody a materiály používáte?

Připravuji si časopisové texty, se kterými pak pracujeme, popisujeme je, převypravujeme. Podobně jako s texty pracujeme v hodinách angličtiny. Řekla bych, že důležitá je autentičnost, a tím i atraktivita textů, a zároveň jejich srozumitelnost.  Také bych chtěla, aby to každého bavilo a zajímalo. Pro mě samotnou to je naprosto nová zkušenost, která mě už od začátku nadchla, a chtěla bych, aby to tak viděli i ti, kteří Anglický čtenářský klub navštěvují.

Mít bronzovou úroveň v sextě – to by byl velký úspěch. Věříte si?

Nechci se unáhlovat nebo nějak předbíhat, protože stát se může cokoliv a člověk si občas není něčím jistý, ovšem právě teď jsem si docela jistá, že se mi povede uspět, protože pravidelně dodržuji svůj tréninkový plán, což není nic jednoduchého (občas se mi prostě nechce vyběhnout, ale koneckonců jsou to ty okamžiky – ty běhy, které člověk potřebuje, které ho posouvají dál, jak fyzicky, tak psychicky). Na druhou stranu mi učení jazyků nedělá příliš velké problémy, a tak se rusky učím jednoduše s pomocí mé rodiny, která se mnou mluví a učí mě správnou výslovnost. Teď už stačí jen vytrvat a pokračovat v plnění svých cílů, protože plně věřím, že když člověk něco chce, dokáže nemožné. Je to motto Lenky Vacvalové, která je mou velkou běžeckou inspirací.

Přejeme Viktorii, ať jí DofE i nadále baví.

Mgr. Brušáková Kateřina, DofE koordinátor na GT

Zpět na: Zprávy

Fotogalerie

Stavba voliér ve dvoře C

Stavba voliér ve dvoře C

17 fotek

Od května do července 2020 probíhala stavba nových voliér pro jeřáby a sovice v Bioaprku GT.

RNDr. Zdeněk Bergman
10.07.2020 14:11

Všechny galerie

Partneři a sponzoři

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz