06.03.2025 91 Mgr. Martin Rak
Mezi 3. - 7. březnem 2025 probíhá českoněmecký projekt nazvaný Živoucí archiv - Malva Schalek. 15 žáků GT a 7 žáků ze Zwickau si navzájem představilo svá domovská města. V obou došlo ke dvěma exkurzím, jedné obecné a jedné, která tematizovala židovskou komunitu.
V hlavách se nám tak motají auta Trabant a Audi, nakladatel Kafky Schocken a příběhy teplické německo-židovské elity (podle knihy Židovské osobnosti Teplicka). Vedle těchto místních prohlídek jsme zvládli navštívit i výstavu Naši Němci v ústeckém muzeu (koordinátorem projektu je Collegium Bohemicum).
Malva Schalek, jejíž život zpracoval literárně pan Ralf Pasch (autor projektu), byla věhlasná vídeňská akademická malířka, pocházející z Litoměřic. Její život, umění a smutný konec v Terezíně je pro nás odrazovým můstkem k reflexím, které porovnávají život před více jak sto lety s dneškem a jejichž výstupem by mělo být pár krátkých animovaných filmů, které žáci ve smíšených skupinách zvládnou natočit pomocí moderních aplikací v mobilních telefonech. Zatím vše klape dobře, zítra odpoledne chceme mít společné dílo hotové. Vedle samotné práce je skupina docela sociálně aktivní i neformálně. A o to jde v těchto projektech také.
Mgr. Martin Rak
V pátek 14. března jsme zakončili 5. ročník Studentské konference přehlídkou inspirativních prezentací v kině Květen. Podívejte se na fotografie všech vystupujících.
Ing. Jakub Mráček
15.03.2025 17:40
© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz