Logo Ústecký kraj

Hlupáci dělají stále stejné chyby, chytří stále nové. Německé přísloví

Máme Nejlepšího studenta!

26.06.2019 3 293 Mgr. Ivana Bejčková

Máme Nejlepšího studenta!

20. června 2019 proběhl v Jičíně již 9. ročník soutěže Nejlepší student. Stal se jím spolu se třemi dalšími z celé České republiky také náš letošní maturant Vlastimil Hudeček (8.G).

Soutěž pořádá MICRORISC s.r.o., což je přední česká firma zaměřená na vývoj technologií. Čtyři studenty, kteří projdou výběrem a postoupí do finále, kde bravurně představí náplň a výsledky své nadstandardní studijní a zájmové činnosti, odmění také motivační částkou 5000 Kč. Poprvé, a to v 7. ročníku této soutěže, zabodoval náš absolvent Václav Plavec a jsme rádi, že se Vlastimilovi podařilo na jeho úspěch navázat. Součástí soutěže je zhodnocení studenta učitelem, který jej navrhl, zpráva nominovaného studenta o jeho činnosti a esej na téma Proč stojí za to být dobrým studentem? Vlastimilovu esej si můžete níže přečíst. Na závěr bych především chtěla Vlastíkovi poděkovat za to, jak pochvalně o našem gymnáziu při finálové prezentaci promluvil.

I. Bejčková

Proč stojí za to být dobrým studentem?

Kdo je dobrý student? Dobrého studenta vidím v každém, kdo během svého studia projevuje zájem o to dozvědět se více a rozšířit si obzory a kdo nevynechá příležitost k tomu se něco nového naučit. V průběhu studia jsem dostal možnost zúčastnit se soutěží a přihlásit se na stáže. Nabídky jsem často využil a nelituji.

Dobrý student pro mě není synonymum „šprta“. Základ úspěchu není v bezduchém memorování, ale v porozumění látce. Užitečným je především všeobecný přehled, pravidelné opakování a spojování informací do souvislostí, a to napříč předměty.  Nadměrná specializace zužuje rozhled a v konečném důsledku znemožňuje pochopení dané problematiky v celé šíři.

Hlavní výhodu neustálého sebevzdělávání vidím v tom, že člověk pak může jen těžko poznat nudu. Každý den mu přináší nové podněty. Dobrému studentovi s všeobecným přehledem nehrozí ani to, že naletí nesmyslům - tak populárním hoaxům.

Škola studentovi dává příležitost naučit se cizí jazyky. Světová literatura i internet nabízí informace a zajímavosti, které jinde nenajdeme. Bez cizích jazyků nám zůstanou mnohé dveře uzavřeny.

Díky studiu jazyků (angličtina a ruština) se mi otevřely nové možnosti získávat aktuální informace. Často jsem hledanou informaci jednoduše v češtině nenacházel, ale cizojazyčné portály mi nabídly odpověď velice rychle. Často navštěvuji odborně zaměřená internetová fóra, kde si lidé z celého světa vyměňují poznatky. Je to mimořádně efektivní způsob, jak se dozvědět, co nejvíce z daného oboru. Žijeme ve skvělé době, kdy všechny tyto informace jsou dostupné všem a zdarma. Nikdo se tak nemůže vymlouvat na nedostatek finančních prostředků.

Studium na gymnázium mi dalo mnohé, pokračovat ve studiu budu na ČVUT, kde, jak doufám, svoje znalosti ještě prohloubím.

V. Hudeček

https://microrisc.com/cs/news/microrisc/microrisc-ocenil-nejlepsi-studenty-2019

Zpět na: Zprávy

Fotogalerie

Země Františka Josefa

Země Františka Josefa

11 fotek

Vernisáž výstavy proběhla 14. června 2024. Foto L. Tanzmann.

RNDr. Zdeněk Bergman
16.06.2024 11:23

Všechny galerie

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz