Gymnázium
	Teplice

Gymnázium
Teplice

Kdo chce kam, pomozme mu tam. České přísloví

Med/mat ong/hactimitcu/ meli/mielo/miero z GT

25.05.2021 1 008 Mgr. Martin Rak

Med/mat ong/hactimitcu/ meli/mielo/miero z GT

Je 25. května 2021 a v přírodě je tolik vody, že ji můžete pít brčkem z trávy. Brčko, brť, brtník, slova pro dutinu a tvora, který v ní hledá med. Jako medvěd brtník nebo brtník ve smyslu včelař (německy Zeidler).

Připadám si podobně jako rozmrzelý medvěd, ve svých úlech, které jsou moderní variantou včelaření, hledám aktuálně med, ale raději bych měl jít hledat vodu v trávě, neboť medu zatím moc není. Tady v Teplicích anebo v Dubí (kde mám svá domácí včelstva) není k dispozici velká koncentrovaná zásoba nektaru v podobě řepkových polí, nebo velkých ovocných plantáží, které by teď mohly kvést a na nichž by se mohly včely dobře rychle napást.

Momentálně začínají kvést kaštany (jírovec maďal), hloh, pajasany, kvetou jabloně a javory. Lipové květy v dalekém nedohlednu. Vše je letos fenologicky zpožděno o tři až čtyři týdny, teploty jsou nízké, často prší. Pro půdu a krajinný kryt skvělá věc. Jen včely s včelaři si musí počkat.

V posledních 10 letech už jsem měl většinou po prvním vytáčení, tedy medobraní. Včely bývaly ve čtyřech nástavcích, někde jsem přidával pátý, letos mám včely ve třech nástavcích tj. nad plodištem mám nasazený jeden medník, který zeje prázdnotou. Jen něco sladiny. Nezbývá, než být trpělivý a věřit Dagmar Honsové, že se počasí za týden vrátí do svých obvyklých pozdně-jarních kolejí. Třeba ještě bude medu.

Pokud máte zájem se podívat na život hmyzu na naší školní střeše zblízka a osvojit si včelařskou „hantýrku,“ přijďte za mnou do kabinetu V k domluvě.

M. Rak

Zpět na: Zprávy

Fotogalerie

5.G ve Švýcarsku

5.G ve Švýcarsku

20 fotek

Od 31. ledna do 2. února 2023 pobývala třída 5.G v Českém Švýcarsku.

Mgr. Kateřina Appelová
02.02.2023 19:03

Všechny galerie

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz