Gymnázium
	Teplice

Gymnázium
Teplice

Nejstarší mapa Čech na Gymnáziu Teplice

16.05.2019 797 Mgr. Martin Rak

Nejstarší mapa Čech na Gymnáziu Teplice

Do konce května 2019 ještě bude v přízemí budovy A k vidění výstava o Klaudyánově mapě z roku 1518, kterou připravila ředitelka Mapové sbírky PřF UK PhDr. et Mgr. Eva Novotná. Neváhejte a přijďte nahlédnout do světa Čech předhabsburských, raně renesančních.

Jedinečné dílo je jistou výzvou Ludvíkovi, „králi střední Evropy“, aby našel řešení ze zapeklité situace politického a náboženského rozkolu české společnosti, který oslaboval jeho možnosti řešit ohrožení Uher Turky. Pro nás Lemuzy může být zajímavý fakt, že mapa obsahuje seznam nejvýznamnějších správců země a jejich erby, mezi nimiž nacházíme šlechtu, usazenou na hradech (ano, ještě nebydleli na zámcích), které dodnes zdobí krajinu Teplicka. Kaplířové ze Sulevic, Vřesovci, Valdštejnové a Lobkovicové.

Klaudyán jasně ukazuje, že zde byl bohatý kraj. Hraniční hory ještě nemají jméno, krušné to tu bylo až mnohem později. Ani kůrovec nemohl tu mít takové hody, neboť hory byly pokryté hlavně bučinou, jak vidno. Na mapě nalezneme i pravděpodobnou odpověď, proč mají Teplice žlutomodrou vlajku. Skvělé dílo, a to ho tvořil jen od oka, nebyly drony ani družice, a nebyla tiskárna ovládaná komputerem. Kulha-Klaudyán dokulhal až do Norimberku, aby tam dal vyřezat zrcadlový štoček, který pak otiskoval na papír jeho znalosti. Práce namáhavá, ale inspirativně kvalitní.

M. Rak

Výstavu nám zapůjčila Knihovna a Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Zpět na: Zprávy

Fotogalerie

Ocasatí obojživelníci

Ocasatí obojživelníci

35 fotek

Výstava v Muzeu města Duchcova připravená herpetologem PhDr. Jiřím Wolfem.

RNDr. Zdeněk Bergman
18.09.2020 17:54

Všechny galerie

Partneři a sponzoři

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz