Logo Ústecký kraj

Dokud žiješ, uč se! Nečekej, že moudrost s sebou přinese stáří. Solón

Pozvánka do vesmíru

28.11.2020 1 520 RNDr. Zdeněk Bergman

Pozvánka do vesmíru

Teplická kosmická kancelář (Teplice space office) vás zve k nahlédnutí do vesmíru. V listopadu 2020 proběhl Czech Space Week, v jehož rámci se uskutečnilo několik přednášek. Ty byly zaznamenány a my vám teď přinášíme jejich nabídku:

Seznam přednášek

Všechna vysílání pro školy v rámci Czech Space Week 2020, najdete na YouTube kanálu. A kdo byli letošní přednášející a jaká byla témata?

Doc. RNDr. Přemysl Štych, Ph. D. vede katedru aplikované geoinformatiky a kartografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a člen Národního sekretariátu GEO/Copernicus. Zprostředkoval pro vás Pohled na zemi očima družice.

RNDr. Tomáš Franc, Ph.D. (abdolvent GT) je učitelem fyziky na Gymnáziu Litoměřická v Praze a zároveň člen ústřední komise Astronomické olympiády a garant kategorie GH. Díky němu jste poznali Podivuhodný vesmír.

Ing. Vladislav Janeček Ph.D. získal svůj titul obhájením disertační práce v oblasti přestupu tepla a hmoty na Sorbonské univerzitě (Paris VI) v Paříži, kdy se podílel na experimentu DECLIC na Mezinárodní kosmické stanici. Momentálně pracuje v oblasti vesmírných technologií ve společnosti Airbus Defence & Space v Německu a tyto jeho zkušenosti mu pomohly zodpovědět otázku, jaké je Ideální místo pro experiment? Přeci vesmír!

Mgr. Martin Gembec vede planetárium v liberecké iQLANDII a byl tak tím pravým, kdo vám mohl ukázat Zajímavosti na obloze a v kosmonautice.

Jakub Vošmera, MMath, Ph.D. vystudoval teoretickou a částicovou fyziku na University of Cambridge a MFF UK, byl doktorandem na ve Fyzikálním ústavu AV ČR a nyní pracuje jako postdoktorand na ETH Zürich, kde se věnuje teorii strun. Je rovněž členem ústřední komise Astronomické olympiády. Kdo jiný by vám mohl objasnit Skrytá tajemství našeho vesmíru?

Pavel Suchan pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, má na starosti ochranu pozorovacích podmínek na observatoři v Ondřejově a je i předsedou Odborné skupiny České astronomické společnosti pro tmavou oblohu a členem meziresortní skupiny pro světelné znečištění. Bylo s ním proto snadno zodpovědět Co mají hvězdárny a sovy společného? Potřebují tmu!

Jan Chloupek studuje na Univerzitě Palackého je velkým fandou a propagátorem 3D tisku. Tím je i náš manažer pro školní experimenty a soutěže Tomáš Kapler a oba vám ve své přednášce vysvětlili, k čemu je 3D tisk (nejen) ve vesmíru.

Tomáš Kapler vám pak také představil všechny letošní Vesmírné soutěže ESA, do který se mohou přihlásit prostřednictvím svých učitelů děti ze všech základních a středních škol, jakož i mimoškolní týmy.

Zpět na: Zprávy

Fotogalerie

Fasáda B

Fasáda B

23 fotek

Na podzim 2023 byla opravena velká část fasády budovy B Gymnázia Teplice.

RNDr. Zdeněk Bergman
24.11.2023 20:53

Všechny galerie

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz