Gymnázium
	Teplice

Gymnázium
Teplice

Při focení na film se potýkám hned s několika výzvami

07.05.2019 866 Mgr. Kateřina Brušáková

Při focení na film se potýkám hned s několika výzvami

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je prestižní vzdělávací program pro mladé lidi, který je podporuje v osobním rozvoji a získávání dovedností uplatnitelných v budoucím životě a práci. Klíčová a oceněná je hlavně vytrvalost, samostatnost a odhodlanost, tudíž vlastnosti, které se v životě hodí v jakémkoliv oboru. Student Vojta Dvořák (6.C) o programu: 

Jakými aktivitami se v rámci ceny vévody zabýváte? 
Jako svou hlavní a nejdelší aktivitu (6 měsíců) jsem si zvolil klasickou fotografii na film, mojí sportovní aktivitou je historický šerm (3 měsíce) a v rámci dobrovolnictví si pravidelně chodím povídat se starými lidmi do pečovatelského domu, který se mnou navštěvují i jiní studenti gymnázia.

Která je pro vás největší výzvou?
Největší výzvou je pro mě pravděpodobně navštěvování pečovatelského domu. Jsou zde převážně staré dámy, které již špatně slyší, někdy proto komunikace neprobíhá úplně hladce. Ale i přes tento problém jsou odpoledne s nimi velmi obohacující, dozvěděli jsme se něco o jejich pohledech na historii a velmi často společně diskutujeme o knihách a divadelních hrách. 

Klasická fotografie - přibližte nám, co vlastně obnáší.
Spektrum typů filmu a technik, které používám, je opravdu široké – od 16 mm filmu (velikost snímku je asi 13x17 mm) přes 35 mm, svitkový film a již nevyráběný formát 6,5x9 cm až po desky 10x15 cm. Často experimentuji s prošlými filmy (nejstarší, co se mi kdy dostal do ruky, byl z roku 1980, nejraději mám ty z 90. let), při jejichž používání se dá dosáhnout velmi nečekaných a zajímavých výsledků – to byl úplně ten první důvod, proč jsem s klasickou fotografií vůbec začal. 
Při focení na film se potýkám hned s několika výzvami (pokud nepočítám náladovost fotoaparátů), správný výběr filmu a stanovení expozice je zásadní, stejně jako jeho vyvolání a další zpracování. Vybrat správnou kompozici je velká kapitola sama o sobě, to samé platí pro vyhýbání se klišé fotografiím, což se mi dost často prostě nepodaří.

Myslíte, že se letos uvidíme na expedici? (Expedice je zakončení cyklu dovedností, kdy týmy studentů vyrážejí přespat do přírody na neznámé místo)
Myslím si, že se svým zápalem a nadšením pro aktivity to jistě možné je. Může se stát cokoliv, ale nepředpokládám, že by to bylo závažné natolik, aby to ohrozilo mou účast na expedici.
A díky příspěvku na fotografické materiály od DofE budu moct celou expedici dokumentovat a pak se o výsledky podělit s ostatními.

Děkujeme za minirozhovor. V září plánujeme na GT výstavu, která by dokumentovala průběh i konkrétní výsledky aktivit, Vojtovy fotky na ní budou zcela určitě.

6. května 2019 K. Brušáková, D. Pike 

Zpět na: Zprávy

Fotogalerie

Ocasatí obojživelníci

Ocasatí obojživelníci

35 fotek

Výstava v Muzeu města Duchcova připravená herpetologem PhDr. Jiřím Wolfem.

RNDr. Zdeněk Bergman
18.09.2020 17:54

Všechny galerie

Partneři a sponzoři

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz