Logo Ústecký kraj

23. 9. 1938: Byla vyhlášena všeobecná mobilizace československé branné moci.

Simulace jednání Evropského parlamentu

10.10.2022 672 Mgr. František Frolík

Simulace jednání Evropského parlamentu

Dne 7. října 2022 studenti 6.A a 6.E absolvovali edukativní program o Evropské unii díky iniciativě zájmového spolku Mladí diplomaté (o jejich činnosti více zde).

Odstartovali jsme diskuzí s vzácným hostem Tomášem Zdechovským (od 2014 europoslanec za KDU-ČSL). Studenti mu pokládali otázky pracovní (např. „Jaká je vaše pracovní doba?“, „Které ze sídel evropského parlamentu máte nejraději a proč?“, „Jak zlepšit pověst EU v ČR?“) i osobní („Patří ananas na pizzu?“ - dle Zdechovského rozhodně ne). 

Po tomto bloku se studenti doslova rozpohybovali. Nejprve pomocí přechodů do jednotlivých částí auly vyjadřovali, zda je členství ČR v EU přínosné, zda by byli pro přijetí eura a zda má česká veřejnost o EU a euru dostatek odborných informací. Posléze ve skupinách pomocí pantomimy sehrávali scénky, které měly ukázat, jak by u nás vypadal život bez EU (klíčovým tématem byl Schengen - problematika hranic). 

Následoval kvíz o základních údajích a institucích EU, a pak už konečně to hlavní - simulace jednání Evropského parlamentu. Studenti si předem vybrali téma genderové rovnosti v pracovním prostředí a dvojí kvalitu potravin. Diskutovali tak urputně, že na druhé téma ani nedošlo. Během téměř 120 minutové diskuze se názorně přesvědčili o tom, že je těžké se shodnout v počtu 46 studentů, natož když se má shodnout 705 členný parlament zastupující necelých 500 milionů obyvatel.

Řada studentů dnes projevila buď výraznou aktivitu či silné argumentační schopnosti (někteří obojí). Organizátoři nejlépe hodnotili Matěje Chalupu, Kateřinu Lukešovou (oba 6.A), Antonii Cahákovou, Karolínu Kadlecovou, Tomáše Novotného, Františka Šandu, Václava Vágnera (všichni 6.E). O zajímavých odměnách (např. exkurze zdarma) budou kontaktováni v následujících dnech.

Všem organizátorům a aktivní části studentstva děkuji.

Mgr. František Frolík

 

Zpět na: Zprávy

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz