Logo Ústecký kraj

Kdyby celý svět mi říkal něco, co se vzpírá mému rozumu, nemohl bych takovou věc tvrdit bez odporu svědomí. Jan Hus

Srovnání výsledků maturit mezi školami

11.06.2025 465 RNDr. Zdeněk Bergman

Srovnání výsledků maturit mezi školami

Na internetu se 9. června 2025 objevil žebříček škol podle výsledků společné (státní) části maturit. Žáky i jejich rodiče samozřejmě zajímá, jak dopadla jejich škola - případně škola, na kterou by chtěli své dítě poslat. Takovému srovnávání se Gymnázium Teplice nikdy nevyhýbalo a nečiní tak ani teď. Je však vždy dobré o zveřejněných číslech přemýšlet a zasadit je do souvislostí. Nuže, podívejme se, jak jsme dopadli.

Obecně platí - a to již desítky let a zřejmě se to hned tak nezmění - že nejlepších výsledků dosahují maturanti v Praze a Brně na elitních gymnáziích. Že je to dáno skladbou obyvatelstva je nabíledni. Naopak Ústecký kraj je dlouhodobě na poslední příčce. Důvod je stejný: složení obyvatelstva. Tím se ovšem nijak nezříkáme odpovědnosti za kvalitu vzdělávání a jeho výsledky!

V obou následujících grafech jsou gymnázia seřazena podle úspěšnosti v českém jazyce. Z toho musí maturovat všichni. Teplické gymnázium je v případě čtyřletého studia na 7. místě z 18 gymnázií. Ale až na odskok prvních Loun jsou výsledky velmi vyrovnané. Sešup nastává až od 11. místa. Porovnáváme-li (v češině) žáky osmiletého studia, je GT na 3. místě. Tady je třeba podotknout, že zde započítaná naše 8.B byla ve skutečnosti třídou studia čtyřletého - osmiletá byla jen formálně. Při jejím přiřazení ke skupině čtyřletých tříd by se naše pořadí v obou skupinách vylepšilo. To však není podstatné - my se snažíme všem studentům předat maximum.

obr. 1

obr. 2

Podívejme se ještě na pořadí podle úspěšnosti v didaktickém testu z matematiky. Tam jsme v osmiletém studiu druzí. I tady platí výše uvedená věta o 8.B, ale ani tak bychom asi Litoměřice nepřeskočili. Větší pozornost si však zaslouží skutečnost, že v devíti gymnáziích se nenašel nikdo, kdo by si na maturitu z matematiky troufl! U nás to bylo 20 žáků. V případě čtyřletého studia nikdo z M nematuroval na pěti školách, zatímco u nás maturovalo z tohoto obávaného předmětu dalších 52 žáků. Naše až šesté místo je v případě čtyřletého studia výrazně ovlivněno tím, šest našich žáků u tohoto testu neuspělo. Šlo o žáky distanční formy studia, ve které žáci do školy vůbec nechodí a všechnu látku si musí nastudovat sami. Studium je tak mimořádně náročné. Jsme jedinou školou, která tuto formu studia umožňuje.

Školy jsou dle výsledků v matematice srovnány v grafech 3 a 4

obr. 3

obr. 4

Pokud jde výsledky v angličtině, tak tam jsou rozdíly mezi školami nejmenší. Zároveň lze konstatovat, že v tomto předmětu jsou významně ovlivěny vnějšími vlivy: délkou a kvalitou předchozího studia angličtiny na ZŠ či v soukromí. Pokud počty maturantů z angličtiny a matematiky dohromady nedávají počet maturantů z češtiny, znamená to obvykle, že na škole maturovali žáci ještě z dalších cizích jazyků. Na GT to bylo ještě z němčiny, španělštiny, francouzštiny a ruštiny.

____________________________________

Ještě jeden faktor stojí za zmínku - a sice počet maturantů na jednotlivých školách. Na GT letos maturovalo 203 žáků (celkem tedy 207, ale 4 neskládali zkoušky ve společné části maturit). To je zdaleka nejvíce ze všech gymnázií Ústeckého kraje (viz tabulka úplně dole) - více než má sedm gymnázií z konce tabulky dohromady. Je to 14 % maturantů - přitom v naší spádové oblasti je 11 % obyvatel Ústeckého kraje. Znaméná to, že GT si vybírá méně přísně než (v průměru) ostatní školy. Nejsme tedy "elitářští", ale elitní žáky samozřejmě máme. Dáváme však šanci i těm slabším. Jsme totiž přesvědčeni, že je všechny dokážeme připravit pro další (vysokoškolské) studium. A že se nám to daří dokazují výsledky přijímacího řízení na VŠ.

_____________________________________

O kvalitě školy nevypovídají jen výše uvedené výsledky maturit. Docela podstatné jsou také výsledky dosažené žáky ve vědomostních soutěžích. Jsou důkazem toho, že na škole jsou nadaní žáci a že škola o rozvoj jejich talentu pečuje - dává jim příležitosti a vytváří podmínky. A v tomto ohledu si naše škola stojí velmi dobře. Netroufneme si zde napsat, že jsme nejlepší v kraji, protože porovnání škol, ke kterému v této oblasti dříve docházelo, bylo zrušeno. Nicméně soutěž Dobrá škola jsme za šest let, kdy existovala, vyhráli čtyřikrát - pak byla Ústeckým krajem zrušena. A v programu Excelence jsme dlouhé roky obsazovali místa ve druhé desítce z asi 1500 středních škol Česka. MŠMT tento program již zrušilo.

_____________________________________

Toto jsou data zveřejněná na internetu. Poskytlo je CZVV (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání).

Tabulka ukazuje počet maturantů v jarním termínu 2025 ve společné části maturit.

* Na G Chomutov mají ještě šestileté studium - to ve statistikách zachyceno není.

** G Most má jako svou součást gymnázium v Bílině.

Zpět na: Zprávy

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz