Gymnázium
	Teplice

Gymnázium
Teplice

Tritri

27.06.2019 846 Mgr. Martin Rak

Tritri

Mezi 22. až 25. červnem 2019 pobývaly třídy 5.E, 6.A a 7.A v horních Uhrách, na Slovensku. Jednalo se o kombinovanou exkurzi zeměpisnou a dějepisnou.

Do země jsme vstoupili přes valašské Beskydy za Rožnovem pod Radhoštěm. Geologicky i mentalitou se kraj zásadně proměnil. Měkký flyš začal tvořit tvrdé, ostré hrany hor, přibylo spořádaných vesniček se stále zachovanou mozaikou malých polí, luk a pastvin. Při cestě se začal všude nabízet syr, žinčica, oštiepok. Kraj upracovaných, temperamentních kopaničářů.

Krajinou nekonečných smrčin Kysuce jsme přes Čadcu dojeli do rodiště Jánošíka, hrdiny a symbolu slovenského venkova, Terchovej. Jeho nevkusně velký monument svědčí o mimořádné národní senzitivitě našich bratrů.

Odtud jsme se prosmýkli na Oravu. Kousek od Dolného Kubína, odkud pocházela oravská televize Tesla, jsme v neděli zažili bohoslužbu na Slovensku již vzácné obce evanjelíků v ještě vzácnějším artikulárním, celodřevěném kostelíku v Leštinách. Dodnes zde místní pamatují český zpěvník Tranoscius, který byl v 17. století prvním mostem mezi Slováky a Čechy.

Přes katolický Hlinkův Ružomberok dorazili jsme k zachované liptovské dedině Vlkolínec, posazené v prudkém kopci Velké Fatry. Jednoduché roubenky s chyžou, pitvorem a komorou, často ještě rozeznatelným místem po otevřeném ohništi, jak to bylo na Slovensku normální někde až do poloviny 20. století. Liptovem, krajem mezi Nízkými Tatrami a Roháčmi jsme přijeli do luhu na březích Váhu, kde jsme se pod vápencovým bradlem nižších Tater utábořili. Čekalo nás vajano, slavnost sv. Jana Křtitele (teplického patrona), hořící vatry se skotačící mládeží. Oslavy počátku léta. A svatojánské mušky skutečně létaly.

V pondělí jsme zdolali Chopok a Ďumbier, vysokohorská túra na hřebeni Nízkých Tater potěšila pohledem k jihu, k Bánské Bystrici, středisku SNP, ale i k severu, kde se vypínají Tatry Vysoké, hory goralské. Nikde žádný medveď, ale kamzíkou tu, hej, videli sme.

Večer u Váhu probíhal standardně česky. Jako u Sázavy bratří Nedvědů pod Medníkem. A Palo Kufel spieval ako slávik.

Co dál? Spišský hrad, Levoča, centra spišské župy. Kaple Alžběty Durynské, původně Erzsébet tu a chrám sv. Jakuba tam. Nádherný pozdně středověký oltář z lipového dřeva. A všude drahé UNESCO vstupné. A odpoledne středně náročná túra ku Skoku, vodopádu pod Soliskem. Vody tu hučely jako v české hymně. Firn nás chladil v horkém vzduchu jen málo, i sem se dostávala první vlna vedra ze Sahary. Mozek měkl, tri tri, Tatry. Ostré štíty. Výberové ticho, so zárukou.

Cestou domů jsme navštívili ještě největší dřevěný evangelický, artikulární, kostel ve Svätom Kríži. Za Žilinou jsme vjeli do Strážovských vrchů, slepencových skal Suľovských, kde jsme se stali kozami horskými. U míst, kde se dalo vylézt jen pomocí železných úchytů ve skále a po železném žebříku a já váhal, zda jsme zvolili vhodnou horskou trasu, nás předběhlo 30 slovenských dětí prvního stupně. Jiný kraj, jiný mrav. Okolo Laugaricia v Trenčíně domů, pod kopci Žítkovských bohyň jsme mířili k Uherskému Brodu.

Dovi.

M. Rak

Zpět na: Zprávy

Fotogalerie

Ocasatí obojživelníci

Ocasatí obojživelníci

35 fotek

Výstava v Muzeu města Duchcova připravená herpetologem PhDr. Jiřím Wolfem.

RNDr. Zdeněk Bergman
18.09.2020 17:54

Všechny galerie

Partneři a sponzoři

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz