16.07.2024 220 RNDr. Zdeněk Bergman
Na Gymnáziu Teplice je Biopark. V Bioparku žijí želvy. Spousty želv. Některé po celý rok nevylezou z vody, jiné jsou vysloveně suchozemské. Přijďte sa na naši kolekci těchto plazů podívat. Tentokrát vám představíme ty, které neumějí plavat.
Želva pardálí (též želva leopardí, Stigmochelys pardalis) je druh želv z monotypického rodu Stigmochelys. Vyskytuje se v jižní a východní Africe, přičemž velikost dospělců se dosti liší podle lokace.[2] V savanách východní Afriky dorůstá 35–45 cm a váží asi 13 kg, v Jižní Africe a Etiopii váží běžně 15–20 kg, ale jsou známí i jedinci delší než 70 cm a 40 kg.
To morče tam nepatří. Jen se mu podařilo nějak přelézt přepážku.
Želva hvězdnatá (Geochelone elegans) je druh suchozemské želvy obývající Indii na jih a východ od řeky Gangy, Pákistán a Srí Lanku. Žije v suchých lesích a křovinách, aktivní je především v monzunovém období. Živí se trávou, květy a plody, výjimečně požírá také mršiny. Může se dožít 80–120 let.
Želva vroubená (Testudo marginata) je želva patřící do čeledi testudovití. Jedná se o největší evropskou želvu. Je endemitem Řecka, Itálie a jižní části Balkánu.
Želvu stepní lze identifikovat podle takřka okrouhlého a na vrcholu plochého karapaxu. Dalším typickým znakem je písková barva karapaxu s výraznými černými znaky. Samička dorůstá asi 20 cm, sameček 16 cm. Její hmotnosti může být až 2 kg. Samička je oproti samci větší a má kratší ocas.
Informace jsou vesměs převzaty z Wikipedie.
V pátek 14. března jsme zakončili 5. ročník Studentské konference přehlídkou inspirativních prezentací v kině Květen. Podívejte se na fotografie všech vystupujících.
Ing. Jakub Mráček
15.03.2025 17:40
© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz