Gymnázium Teplice
Hlavní menu
Úvod
Éramos Madrileños
RNDr. Zdeněk BERGMAN
09.11.2017 21:52:16
Éramos Madrileños

Ani napjatá společensko- politická situace počátkem listopadu 2017 neodradila studenty 8.A a 8.D vyrazit do metropole Španělského království. Během téměř pětidenního pobytu jsme si vychutnali nejen hlavní památky a dominanty samotného Madridu, ale shlédli řadu světově známých galerií, 

okusili osobitý život de los gatos (Madriďanů), otestovali skvělou španělskou kuchyni a v neposlední řadě navštívili Colegio Retiro (http://www.colegioretiro.es/). Zájemcům o podrobný program našeho výjezdu, který se nám téměř beze zbytku podařil realizovat, postačí „rozkliknout“ více.

Překvapivým bonusem bylo pojetí tradičních „oslav“ (u nás poněkud smutně připomínaných Dušiček) Día de los Muertos Španěly společně s mexickou komunitou, kteří naopak na své zemřelé vzpomínají s radostí, úsměvem, zpěvem i tancem. A protože se tento den nesl ve znamení celonárodního svátku, dočkali jsme se i bezkonkurenční atmosféry známého blešího trhu Rastra ve čtvrti Lavapiés. Sledovat místní „stánkaře“ při práci často doprovázené pouličními umělci, hudebníky, je opravdu zážitek. Člověk by nevěřil, co vše chtějí udat a nakonec i zpeněží. Za náročnou pěší túru jsme se odměnili oddychem v El Parque del Buen Retiro španělském „Central Parku“, který se nachází v srdci honosné čtvrti Salamanca přímo za Muzeem Prado a kde si na své přijdou turisté, sportovci, děti, senioři, zamilovaní…

Náš poznávací zájezd vyvrcholil návštěvou královského paláce, muzea a mauzolea Filipa II SAN LORENZO DE El ESCORIAL, všechny ohromila SEGOVIE proslavená římským akvaduktem, pevností Alcazar na úpatí Sierra de Guadarrama a do třetice jsme si nenechali ujít TOLEDO, hlavní město oblasti Kastilie, kde se snoubí židovská, arabská a křesťanská kultura.

A pokud připočteme jedinečnost madridského nočního života na náměstí Puerta del Sol, na tepně Madridu Gran Víe, na Plaze de España, v Malasañe nebo Chuece sršící energií a multikulturností musíme přiznat, že zpátky domů se nám moc nechtělo. Pevně věříme, že se nám podaří uchovat jistý nadhled nad mnohdy zdánlivě fatálními starostmi všedního dne a vzpomeneme si, jak málo chybělo dostat se „de Madrid al cielo“.

M. Leónová