Gymnázium Teplice
Hlavní menu
Lužičtí Srbové
Napsali o nás
RNDr. Zdeněk BERGMAN
25.07.2011 13:09:15
Napsali o nás

Teplický deník a také server iTeplice přináší informaci o výstavě v Beuronské kapli a také o prohlídkách, které Gymnázium Teplice připravilo pro Tepličany i pro turisty. Více zde.

Isa Bryccyna
16.06.2011 19:35:41
Isa Bryccyna

Dnes 16. června 2011 proběhla od 17 hodin v Beuronské kapli Gymnázia Teplice vernisáž výstavy lužickosrbské výtvarnice Isy Bryccyny. Účastníky přivítal pan Martin Hnyk (8.C), který se spolu s dalšími členy Pro arte beuronensis významně podílel na přípravě akce. Po hudební vsuvce, kterou obstarali členové sboru Canzonetta, promluvil poslanec Evropského parlamentu pan Ing. Jaromír Kohlíček, CSc., který je patronem výstavy. Ten se věnoval hlavně vztahu české a lužickosrbské kultury a historie. Výtvarné stránce díla se potom ve své promluvě věnovala Mgr. Radka Mrvová, která výstavu naaranžovala.

Výstava bude přístupná o červnových víkendech a pak od 1. července do 20. srpna denně kromě pondělků. Přijďte se podívat.

Ceny pro literáty
20.05.2011 09:28:13
Ceny pro literáty

Dnes 20. května 2011 navštívil naši školu poslanec Evropského parlamentu Ing. Jaromír Kohlíček, aby předal ocenění autorům nejlepších literárních děl na téma Lužičtí Srbové. Na fotografii můžete vidět vítězku T. Hradilovou z 6.F, druhého J. Kašpara z 6.B, třetího D. Burdu - rovněž 6.B a další oceněné - P. Münzbergera z 6.F a J. Hanzlovou z 6.A. Blahopřejeme.

Lužičtí Srbové
23.03.2011 13:39:36
Lužičtí Srbové

V únoru a březnu 2011 proběhla na naší škole soutěž navazující na besedy o Lužických Srbech. Žáci měli vytvořit jakýkoli literární útvar inspirovaný kulturou našich severních slovanských sousedů. Nejlepší práci odevzdala T. Hradilová ze 6.F, druhá příčka patří J. Kašparovi ze 6.B a třetí D. Burdovi z téže třídy. Uvidíme, jak se práce umístí v dalším kole. Hlavní organizátorkou byla Mgr. Dagmar Žbánková.

Soutěž inspirovaná Lužicí
11.02.2011 09:19:16
Soutěž inspirovaná Lužicí

Ve středu 9. února 2011 se třídy 6.A, B, C a F zúčastnily přednášky Lužičtí Srbové známí i neznámí. Přednáška byla součástí mezinárodního projektu. Pan M. Hrabal z Varnsdorfu a Ing. J. Kohlíček z Teplic seznámili studenty nejen s dějinami nejzápadnějších Slovanů, ale i s jejich jazykem, folklórem či současným postavením v rámci Německa.
Na přednášku navazuje literární soutěž vyhlášená oběma hlavními subjekty. Tematické zaměření soutěže vychází z názvu celého projektu - Lužičtí Srbové známí i neznámí. Forma soutěžních příspěvků je libovolná (povídka, báseň, komiks, úvaha, fejeton, výklad ...), rozsah max. 2 strany.
Termín ukončení školního kola - 4. 3. 2011. Pět nejlepších prací postoupí do regionální soutěže mezi zúčastněnými školami. Na závěr pak bude vydán sborník nejlepších prací. Pro zájemce: bližší informace o projektu i o soutěži na www.mkvdf.czD. Žbánková

Ing. Jaromír Kohlíček
09.02.2011 21:01:42
Ing. Jaromír Kohlíček

14. listopadu 2008 navštívil naši školu poslanec Evropského parlamentu za ČR Ing. Jaromír Kohlíček. Beseda se studenty byla o úloze EU v oblasti životního prostředí. Více zde.

9. února 2011 proběhly dvě přednášky spojené s besedou na téma Lužičtí Srbové. Přednášejícím byl pan Milan Hrabal z Městské knihovny ve Varnsdorfu a také pan Jaromír Kohlíček - poslanec Evropského parlamentu. Akce je součástí projektu Setkávání přes hranice. Ten je realizován Městkou knihovnou Varnsdorf a lužickosrbskou organizací Zwjazk serbskich wuměłcow Budyšín. Naši žáci byli vyzváni k zapojení do literární soutěže na téma přednášky. Hlavní organizátorkou za GT je Mgr. Dagmar Žbánková.

Lužičtí Srbové
09.02.2011 20:22:23
Lužičtí Srbové

Dnes 9. února 2011 proběhly dvě přednášky spojené s besedou na téma Lužičtí Srbové. Přednášejícím byl pan Milan Hrabal z Městské knihovny ve Varnsdorfu a také pan Jaromír Kohlíček - poslanec Evropského parlamentu. Akce je součástí projektu Setkávání přes hranice. Ten je realizován Městkou knihovnou Varnsdorf a lužickosrbskou organizací Zwjazk serbskich wuměłcow Budyšín. Naši žáci byli vyzváni k zapojení do literární soutěže na téma přednášky. Hlavní organizátorkou za GT je Mgr. Dagmar Žbánková.