28.11.2019 2 644 RNDr. Zdeněk Bergman
Dnes 28. listopadu 2019 proběhla na naší škole politologická debata na téma K čemu potřebujeme politické strany.
Přední odborníci - politologové - přijali pozvání Filosofického ústavu Akademie věd České republiky na akci, která má za cíl kultivaci veřejné diskuse na závažná společenská témata. Kultivací se rozumí to, že vědci jdou příkladem v tom, jak ve společenských vědách argumentovat, slyšet argumenty protistrany a jak na ně kultivovaně reagovat.
Řečníky byli:
Moderátorem debaty byl docent Michel Perottino (Institut politických studií FSV UK).
V úvodu jednotliví řečníci sdělili svůj pohled na hlavní důvody toho, proč jsou politické strany v demokratických systémech nepostradatelné. Asi po půlhodině začala diskuse, do které se zapojilo mnoho z přibližně sedmdesáti účastníků debaty. Vysvětlovalo se, přelo se, objasňovalo se, jak se vyvíjel systém demokratického vládnutí, jakou roli v tom sehrály politické strany, jak to bylo s kuriemi za Rakouska, proč je všeobecné volební právo lepší, jak mohou fungovat evropské nadnárodní strany, jak polarizace společnosti ovlivňuje stranictví, co je to politický marketing, jaký je vztah politické reprezentace a celku, který reprezentuje, co doporučit mladým voličům ohledně orientace v politickém boji, jaké bylo stranictví za první republiky a jak moc jiné je dnes, kolik členů mají politické strany a co vlastně reprezntují... atd.
Kromě akademiků se do diskuse zapojili i učitelé občanské výchovy a základů společenských věd několika škol Ústeckého kraje. Přišlo i několik desítek zástupců studentů - nejen z Gymnázia Teplice. Zúčastnila se i teplická veřejnost a je bezpochyby dobře, že informace o roli politických stran si přišli vyslechnout i někteří tepličtí zastupitelé.
Diskutovalo se dvě hodiny v plénu a další dvě hodiny ve skupinkách.
Hlavními diskutéry byli:
Vydařené setkání!
Zvláštní poděkování patří těmto organizátorům akce:
V úterý 10. září 2024 proběhla imatrikulace 1.A.
RNDr. Zdeněk Bergman
10.09.2024 18:42
© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz