Gymnázium
	Teplice

Gymnázium
Teplice

Maturita 2021 popáté

16.03.2021 2 073 RNDr. Zdeněk Bergman

Maturita 2021 popáté

Uplynul měsíc - dnes je 11. března 2021 - a my přicházíme s novými informacemi o podobě maturit. Doba je opravdu turbulentní a změna střídá změnu. Nicméně tentokrát už opravdu předpokládáme, že je to změna poslední. Předpoklad předchozí věty se nenaplnil - 16. března dochází dle právě došlého přípisu z MŠMT k dalším - byť drobným - úpravám.

My na GT se snažíme změny spíše mírnit a z maturit zachovat co nejvíce. Jednak je to dobré pro znalosti a schopnosti žáků a jednak to zachovává aspoň jakous-takous kontinuitu a důstojnost zkoušky dospělosti. Mimochodem - kdo chce porovnávat vývoj podoby maturity, může si kliknout na informace z 12. února - zde.

PODOBA A ORGANIZACE MATURIT 2021

Změny vycházejí z opatření MŠMT oznámených 11. března v médiích a 16. března oficiálními dokumenty doručenými do datové schránky GT. Harmonogram důležitých kroků je v kalednáři pro oktavány. Pozor! Tady je aktualizovaný kalendář!

Co se tedy mění a co zůstává stejné:

  • Druhé pololetí dokončíme skoro tak, jak jsme naplánovali – jen musíme posunout některé termíny. Přehledně to máte tady.
  • Profilové testy necháme ve stávajících termínech - s jednou výjimkou: Informační gramotnost se posune o týden. Rozvrh písemek je zde.
  • Termíny didaktických testů společné části maturit se posunou na 24. – 26. května. O tom rozhodlo ministerstvo. Jde o český jazyk a cizí jazyk - případně matematiku. Více na tomto místě.
  • Ústní maturity se přesouvají na nový termín. Začnou v úterý 1. června (8.BDE) a pro druhou skupinu tříd 7. června (8.ACF). Skončí do 10. června.
  • Žáci si mohou zvolit, zda podstoupí ústní zkoušku z Čj a cizího jazyka (přesunutou ze společné části). Volba se provádí na tomto formuláři do 30. dubna. Naskenovaný či nafocený vyplněný formulář zašlete ze školní e-mailové adresy svému třídnímu učiteli. (Případně odevzdejte v podatelně školy.)

K hodnocení žáků u maturit:

  • Z matematiky ve společné části jen didaktický test. Hodnocení uspěl/neuspěl.
  • Z češtiny a cizího jazyka ve společné části se didaktický test hodnotí uspěl/neuspěl.
  • Pokud si žák nezvolí dobrovolně ústní zkoušku navazující na didaktický test (Čj, cizí jazyk), bude jeho závěrečné maturitní hodnocení z těchto předmětů jen uspěl/neuspěl.
  • Pokud se žák rozhodně pro dobrovolnou ústní zkoušku (Čj, cizí jazyk), dostane známku. Kdyby však tou známkou měla být pětka, tak ji nedostane a zkouška se mu vůbec nebude započítávat. (Tedy bude hodnocen jen z didaktického testu.) Je to mírné a vůči žákům hodně vstřícné, takže věřím, že naši žáci se ústně zkoušet nechají. Vřele jim to doporučujeme!
  • V profilových zkouškách se nic na hodnocení nemění.

Aktuální schéma maturitních zkoušek vypadá takto:

Podrobné metodické informace z MŠMT včetně příkladů a kalendáře najdete zde.

Zpět na: Zprávy

Fotogalerie

Absolventi 2021 - 8.C a 8.F

Absolventi 2021 - 8.C a 8.F

61 fotek

Slavnostní vyřazení absolventů 11. června 2021

RNDr. Zdeněk Bergman
11.06.2021 22:04

Všechny galerie

Partneři a sponzoři

© 2014 Gymnázium Teplice. Vytvořeno službou eSchool.cz